Aplike ve Aplike Desenleri

Aplikenin sözlük anlamı uygulama veya üzerine koyma demektir. Fransızca bir kelimedir. (Applique).

Aplike sonucu meydana gelen işlemeye "Aplikasyon" denir. Nakışta yapılan işler Aplikasyondur. Buna konuşma dilinde aplike denilmektedir.

Aplike 18. yy.'da Amerika'da yapıldı. Bugünün aplikesine benzemiyordu. Amerikalılar, İngiltere ve Fransa'dan ithal ettikleri basmaların üzerindeki kuş ve çiçek desenlerinden faydalanarak aplike desenler hazırladılar. 1852'de aplike kapitone ile zenginleştirilerek kullanıldı ve halk arasında bu haliyle beğenildi, yayıldı. Desende fazla bir değişiklik yoktu.

Aplike günüzüme kadar gelişerek devam etti. Bugün aplike desenleri eskiye göre çok farklıdır.

Bu işlem, bir fon kumaşı üzerine diğer bir aplike kumaşının kullanılmasıdır. Aplike elde ve makinada olmak üzere iki şekilde yapılır.

Fon Kumaşı:

İşlemeye esas olan kumaştır.

Aplike Kumaşı:

Fon kumaşı üzerine uygulanacak kumaştır.

Aplike ikiye ayrılır:

 1. Kapalı Aplike (Kaplama Aplike)
 2. Açık Aplike (Düz Aplike)

Kapalı Aplike:

Desen kumaşın tersine çizilir. Kumaşın yüzüne elyaf ve aplike parça, en ve boy ipliklerine dikkat edilerek teyellenir. kasnağa gerilir ve desen üzerinden düz makina çekilerek yüze geçirilir. Aplike yapılırken kasnaktaki kumaşın zemine temas etmesine dikkat edilir.

Açık Aplike:

Desen üç şekilde kumaşa geçirilir:

 1. Desen fon kumaşının tersinden çizilir. Aplike kumaşı ve fon kumaşının, en ve boy iplikleri üst üste gelecek şekilde teyellenir. Fon kumaşının tersindeki desen ince bir teyelle aplike kumaşına geçirilir.
 2. Fon ve aplike kumaşı üst üste konulur. Desen çizilmiş mulaş kağıdı aplike kumaşının üzerine yerleştirilir. Desen teyelle kumaşa geçirilir. Kağıt yırtılır.
 3. İnce kumaşlarda (organze, tül gibi) desen kağıda mürekkeple çizilir. Fon kumaşının altına konulur. Aplike parçası fon kumaşının üzerine yerleştirilir. Alttan ışıklandırılarak veya güneşe doğru tutularak desen teyelle fon ve aplike kumaşlarına geçirilir (Kağıt teyellenmez).

Uygulandığı Yerler:

Çoçuk ve kadın giyimleri, yatak takımları, yatak ve araba örtüleri, yastık, perde, masa örtüsü, pano, abajur vs.

Kullanılan Kumaşlar:

Yıkanacak işlemelerde fon ve aplike kumaşının aynı cinsten olması tavsiye edilir. Örneğin patiska üzerine patiska, keten üzerine keten, saten üzerine saten, opal üzerine opal vb. fantezi işlemelerde yünlü üzerine kadife, saten üzerine kadife, tül üzerine organze, çuha üzerine fötür ve deri gibi düz kumaşlar üzerine desenli, desenli kumaşlar üzerine düz kumaşlar aplike edilebilir.

Desen için; çiçek ve yaprak stilizeleri, geometrik şekiller, çocuk ve hayvan resimleri, desenli poplin ve pazenler, temsili resimler, kartpostallar, resimli çocuk mecmuaları, küçük parçalar halinde yırtılıp şekillendirilerek elde edilen desenler kullanabilir.

Aplike Yapılırken Dikkat Edilecek Teknik Edilecek Esaslar:

 1. Fon ve aplike kumaşının aynı cins olması.
 2. Kumaşların ütülü olması.
 3. Yıkanınca boya veren, sağlam olmayan kumaşların aplike edilmemesi.
 4. Fon ve aplike kumaşının en ve boy ipliklerinin üst üste gelmesi.
 5. Kalın kumaşları tutturmada kalın, ince kumaşları tutturmada ince ipliklerin kullanılması.
 6. Fon ve aplike kumaşı ile işlenen iplik arasındaki renk armonisine dikkat edilmesi.
 7. İşlenirken desenin bozulmaması.
 8. İşlemenin bitiminde fazla parçaların sivri uçlu keskin bir makasla kesilmesi.
Aplike tanımı:http://www.elazighem.com
Aplike Desenleri:http://www.emblibrary.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !